Zapobieganie powstawaniu odpadów – najważniejszym elementem gospodarowania odpadami – Kącik rzeczy używanych w PSZOK w Gręboszowie
Obecnie głównym celem w gospodarce odpadami jest zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Z roku na rok produkujemy coraz większą ilość odpadów, które wywożone są na składowiska. Powinniśmy ograniczyć powstawanie odpadów, a także nauczyć się minimalizować ich wytwarzanie.
Poniżej kilka zasad jak zmniejszyć ilość odpadów:
- kupuj tyle, ile naprawdę potrzebujesz;
- idąc na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku, najlepiej wykonane z materiałów ekologicznych;
- unikaj jednorazowych naczyń np. plastikowych sztućców czy papierowych talerzyków
- jeżeli musisz coś wydrukować, to drukuj dwustronnie;
- kupuj zamiast zwykłych, jednorazowych baterii akumulatorki, które można wielokrotnie ładować;
- stosuj opakowania produktów wielokrotnego użytku, które dają nam gwarancję oszczędności i ochrony środowiska;
- unikaj produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań;
- wysyłaj korespondencję pocztą elektroniczną zamiast tradycyjnych listów;
- rzeczy używane, których już nie potrzebujesz np. meble, sprawny sprzęt AGD, ubrania, książki, zabawki, sprzęty sportowe i dla dzieci oddaj instytucjom, które przekażą je potrzebującym;
- kompostuj odpady gdyż kompostowanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów wywożonych na składowiska;
- kupuj produkty w opakowaniach zwrotnych, które można powtórnie wykorzystać: np. zamiast butelek plastikowych kupujmy butelki szklane.
W ramach zapobiegania powstawaniu odpadów Gmina Gręboszów wydzieliła próbnie, w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Gręboszowie tzw. „Kącik rzeczy używanych”.
W Kąciku rzeczy używanych przyjmowane będą od mieszkańców Gminy Gręboszów przedmioty sprawne, nieuszkodzone, czyste, w dobrym stanie technicznym i niestwarzające zagrożenia dla użytkowników, takie jak: meble (krzesła, tapczany, stoły, taborety), doniczki, zabawki, rowery, wyroby ceramiczne i szklane, itp. Ostateczną decyzję czy dana rzecz nadaje się do ponownego użycia podejmował będzie pracownik PSZOK.
Pozostawienie i odbiór przedmiotu jest nieodpłatne.
Przekazujący, pozostawiając przedmiot w Kąciku, zrzeka się prawa do jego odbioru i wszelkich roszczeń pieniężnych.
Nabywca przedmiotu zrzeka się roszczeń, na wypadek gdyby przedmiot okazał się niesprawny oraz roszczeń związanych ze stopniem jego zużycia, jak również związanych z innymi wadami przedmiotu czy skutkami jego używania.
Gmina nie prowadzi ewidencji Przekazujących ani Nabywców.
Przyjęcie rzeczy do Kącika jak również wydanie rzeczy odbywa się w godzinach funkcjonowania PSZOK w poniedziałki i wtorki w godzinach od 8:00 do 15:00.
Gdy rzecz nie znajdzie nabywcy przez okres 3 miesięcy trafia ona do strefy odpadów i jest zagospodarowana zgodnie z ustawą o odpadach. Pracownik PSZOK może zdecydować o pozostawieniu przedmiotu w Kąciku rzeczy używanych na dłuższy okres.
Zachęcamy również do odwiedzenia poniższych stron internetowych, które poszerzą naszą wiedzę na temat postępowania z odpadami:
Opracowanie: Mieczysław Mamulski
Wprowadzenie: Marcin Janowiec 25.03.2024 r.