Kontrole palenisk w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Gręboszów w 2023 r. – podsumowanie
Gręboszów, dnia 03.01.2024 r
Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, przyjęty Uchwałą Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 roku, nakłada na gminy m.in. obowiązek przeprowadzania kontroli palenisk domowych pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów. Kontrole palenisk prowadzone są przez upoważnionych przez wójta gminy pracowników Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Gminy Gręboszów.
Przypominamy również, że kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia kontrolujących, na miejsce wzywana jest policja.
Podczas kontroli palenisk sprawdzane są urządzenia grzewcze, rodzaj stosowanego w nich paliwa oraz gospodarowanie odpadami. Jeśli w trakcie kontroli zostaną stwierdzone nieprawidłowości mogą one skutkować nałożeniem mandatu w wysokości do 500 zł albo grzywną w wysokości do 5000 zł nałożoną przez sąd.
W 2023 roku na terenie gminy Gręboszów przeprowadzono 132 planowe kontrole palenisk. W trakcie kontroli planowych nie wykryto żadnych naruszeń. W 2023 r. nie było konieczności przeprowadzania kontroli interwencyjnych.
W 2024 roku zostanie przeprowadzonych minimum 60 kontroli planowych, wg następującego harmonogramu:
Styczeń – 10 budynków;
Luty – 10 budynków;
Marzec – 10 budynków;
Październik – 10 budynków;
Listopad – 10 budynków;
Grudzień – 10 budynków.
Należy pamiętać, że spalanie odpadów w paleniskach domowych jest zabronione.
Odpadami są nie tylko plastikowe opakowania, foliowe reklamówki, zużyte pampersy czy wyroby z gumy. Zabronione jest również m.in. spalanie: drewna pokrytego farbami, elementów mebli tapicerowanych, starych ubrań, opon itp. Korzyści z takiego opalania są znikome, natomiast mogą przysporzyć mieszkańcom sporo kłopotów. Wrzucanie odpadów do pieca powoduje powstawanie zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska.
Opracowanie: Kinga Sobota
Wprowadzenie: Marcin Janowiec 03.01.2024 r.