Apel w sprawie obrony dobrego imienia majora Henryka Sucharskiego oraz upamiętnienia miejsca walk na Westerplatte
Apel Nr 1/2019
Rady Gminy Gręboszów
z dnia 29 lipca 2019 r.
w sprawie obrony dobrego imienia majora Henryka Sucharskiego oraz upamiętnienia miejsca walk na Westerplatte
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 506) oraz § 17 ust. 2 pkt 4 Statutu Gminy Gręboszów uchwalonego uchwałą Nr VI/48/2019 Rady Gminy Gręboszów z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Gręboszów (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2019 r., poz. 3454).
§ 1. Rada Gminy Gręboszów zwraca się z apelem o poszanowanie dobrego imienia naszego rodaka urodzonego w Gręboszowie mjr. Henryka Sucharskiego oraz całej załogi na Westerplatte. Pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi, które negują bohaterską postawę, godzą w fakty historyczne. Blisko 80 lat temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej, na Westerplatte co zapoczątkowało II wojnę światową, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. Pierwsi do walki stanęli polscy żołnierze, którzy bohatersko przez 7 dni bronili tego skrawka polskiej ziemi pod dowództwem mjr. Sucharskiego.
W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się informacje, które kontestują historyczną rzeczywistość, co przyjmujemy z dezaprobatą i apelujemy o poszanowanie prawdy.
Westerplatte, które przyjęło krew polskich żołnierzy zasługuje na godne upamiętnienie. Polska musi być wdzięczna tym dzielnym Polakom i państwo nie tylko powinno, ale ma obowiązek zająć się tym terenem, co też po latach staje się rzeczywistością. Naszym pragnieniem jest, aby w planowanym tam muzeum, historia przedstawiona została w sposób rzetelny a jej prezentacja licowała z powagą miejsca i wydarzeń jakie tam się rozegrały.
Nasz apel kierujemy do całej opinii publicznej szczególnie przedstawicieli administracji i polityki, ludzi mediów oraz wszystkich komentujących te kwestie. Jako rodacy mjr. Sucharskiego czujemy się w obowiązku stanąć w obronie Jego dobrego imienia i prawdy o Nim, szczególnie w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wydarzeń z września 1939 roku, co też czynimy niniejszym apelem.
§ 2. Przewodniczący Rady Gminy niezwłocznie przekazuje powyższy apel osobom i instytucjom, wymienionym w załączniku do niniejszego apelu.
|
Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów |
Załącznik do apelu Nr 1/2019
Rady Gminy Gręboszów
z dnia 29 lipca 2019 r.
1. Andrzej Duda - Prezydent RP.
2. Marek Kuchciński - Marszałek Sejmu RP.
3. Stanisław Karczewski - Marszałek Senatu RP.
4. Mateusz Morawiecki - Prezes Rady Ministrów RP.
5. Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
6. Piotr Ćwik - Wojewoda Małopolski.
7. Dariusz Drelich - Wojewoda Pomorski.
8. Sejmik Województwa Małopolskiego, Rafał Bochenek - przewodniczący Sejmiku.
9. Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego.
10. Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Gdańska.
11. Rada Powiatu Dąbrowskiego, Marta Chrabąszcz - przewodnicząca Rady.
12. Lesław Wieczorek - Starosta Dąbrowski.
13. Instytut Pamięci Narodowej.
14. Kazimierz Wiatr - Senator RP.
15. Posłowie okręgu nr 15.
16. Rada Mediów Narodowych.
17. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
18. Media.
|
Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów |
Wprowadzenie: Marcin Janowiec 02.08.2019 r.